Simon Mwangoka

*30. 3. 2013 | chlapec

Vůbec nejmladší je Simon, kterého to v noci taky někdy dostihne. Možná mu ještě nejsou čtyři, nejčastěji pláče a nejčastěji neposlouchá. Ale když neposlouchá, tak se u toho neodolatelně směje, takže máte co dělat, abyste na svém pokynu trvali natvrdo. Když jsem přijela, říkali mi, že nemluví. Což není pravda! Rozhodně je dost slyšet. A on a já jsme v opakování slyšeného podobně úspěšní. On to má ale daleko víc na háku! ...z blogu naší dobrovolnice Marie (2017)

Dítě bylo téměř od narození v kojeneckém ústavu v Igogwe, 100 km od základny našich projektů v Mahangu. Zjišťování jeho původu a okolností ztráty rodičů je téměř nemožné.  Dnes je v centru pro sirotky v Mahangu v péči matrony, do školky ještě nechodí. 

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
Simon absolvoval první rok školky, ale do školy ještě letos nejde. Potřebuje ještě jeden rok aklimatizace. Na učení není nejbystřejší, ale dělá drobné pokroky. Děti v Centru ho mají rády a pomáhají mu. Naučil se letos alespoň tři nová slova v angličtině, která si neustále opakuje: fish, window a pineapple (ryba, okno, ananas) 😊. Baví ho malování, ale nejde mu to ještě moc dobře. Proto si raději nechá obrázek předkreslit a pak se snaží vybarvovat. Co ho baví je dětská desková hra Opice spinká, kterou poslal dětem jeden dárce. U této hry se všechny děti nasmějí a trénují si anglické výrazy pro různé ovoce. Co rozhodně zůstává je jeho vášeň pro tanec, hudbu a bubnování. I kdyby padal únavou, tak s prvními rytmy bubnu jako by dostal adrenalinovou injekci.
Každé z dětí se musí v Centru podílet na různých domácích pracích. Simonova zodpovědnost pro tento rok je péče o kachny. Naštěstí v tom není sám, ale další 3 starší děti mu pomáhají. Kromě toho se děti v rámci skupinek střídají v kuchyni nebo se podílejí na úklidu jídelny nebo venkovních úkolech, aby se učily praktickým dovednostem do života.

O sirotkovi - 2018/2019
Simon je miláček v  Centru, je s  ním velká legrace, aniž by si to uvědomoval. Někdy se stává, že večer skoro usíná nad talířem, ale stačí když starší sirotek Fadhili udeří do bubnu pár rytmů a Simon vyskočí rychle a začne tancovat. Tancovat by vydržel až do půlnoci, kdyby jej vychovatelka neodtáhla do pokoje a neuložila ke spánku. Simon také sám umí bubnovat. Přestože mu je teprve 6 let, jde mu to dobře.   
Simon začal letos chodit do školky, když jsme mu přinesli novou uniformu, byl radostí bez sebe. Do školky chodí s ostatními dětmi denně 2,5 km tam a 2,5 km zpátky. V  africkém slunci to není žádná legrace, proto je občas vychovatel Josef sveze na motorce.  

O sirotkovi - 2017/2018
Simon je nejroztomilejší děťátko v sirotčinci, díky svým očím je zaslouženě benjamínkem, přestože ve skutečnosti nejmladší není. Potřebuje větší péči, protože je svérázný a v něčem trochu pomalejší. Rád hraje na buben a tancuje a je šílený, když slyší hučet motor. Autíčko, které dostali všichni malí kluci k Vánocům opěvoval nejméně týden. Rád se tulí a mazlí. Dříve se nerad o cokoliv dělil, což ho postupně v Centru naučili příkladem jiných dětí a opakovanými cvičeními. Teď už mu to jde a ví jak na to. Dostal krásný baťůžek k Vánocům, ale má jej schovaný do dalšího roku, protože ještě nebyl shledán úplně schopným návštěvy vzdálené školky. Spolu s Annou a Francisem se učí s vychovatelkou doma a na divoko dovádějí kolem domu.

Děkujeme adoptivním rodičům
Koloničným z Dolních Domaslavic

 Variabilní symbol: 222112