Enea Philimon

*1. 1. 2009 | dívka

Enea svého adoptivního rodiče bohužel ztratila v roce 2023, ale nového v roce 2024 našla. Enea bydlí s matkou a sestrami a nastoupila na střední školu. Příspěvek tedy poputuje hlavně na podporu vzdělání.

--------

Adoptivní rodič: rodina Ručková z Českého Těšína, dříve paní Zoja

Roční potřebná částka: 5 000 Kč

Variabilní symbol: 222100

--------

ASANTE = DĚKUJEME

 

 

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2023/2024

Enea ztratila podporu rodiče z Česka, ale jsme společně velmi vděčni za dlouholetou pomoc po celou dobu na základní škole (7 let). Nyní nastupuje na střední školu ve spolu se svou sestrou Faines ve šlépějích starší sestry Halimy. Všechny to jsou moc krásné holky. Halima dokonce velmi dobře prospívá ve škole, ale Enea a Faines trochu hůř. Děkujeme rodině Ručkových za laskavé přijeté Eney pod svá křídla.

O sirotkovi  - 2019/2020
Enea nastoupila 4. třídy, což je také důležitý milník, protože v tomto ročníku se také dělají národní srovnávací zkoušky. Co se týká prospěchu nejde úplně ve šlépějích své starší sestry. V loni byla ve třídě 36. z 200 žáků. Opravdu i tolik žáků může být v jedné třídě venkovské školy! Enea si stále přeje být zdravotní sestřičkou.
Kromě pravidelné pomoci jsme jí pořídili letos nový školní batoh. Byla nadšená, přijela do Centra jako první a tak si mohla vybrat i barvu. Co však nečekala, že dostane i novou matraci, oči se jí rozzářily. Alespoň na chvíli to zmírnilo její stesk po babičce, která téhož dne umřela.

O sirotkovi - 2018/2019
Holky Philimon přijely za náma do Centra se svou maminkou a dalšími sourozenci. Bydlí v  městečku Mswiswi, 7 km od našeho Centra. Holky to jsou skromné, říkaly, že mají starou uniformu ještě v  pořádku, že novou nepotřebují. Proto jsme nákup uniformy odložili až na červenec. 
Enea letos nastoupila do 3. třídy. Co se týče prospěchu, je také velmi šikovná. Byla 9. z  neuvěřitelných 135 žáků ve třídě. Ve škole má oblíbený předmět občanskou výchovu a chtěla by se stát v  budoucnu učitelkou. 
Sranda byla, když jsme dali holkám pastelky, aby nakreslily obrázek svým adoptivním rodičům, pořád chtěly kreslit jen tužkou, k barvám jsme je museli opravdu přemlouvat. No, jo, zvyk je zvyk 😊. 

O sirotkovi - 2017/2018
Enea má devět let a chodí do 2. třídy spolu se starší sestrou Fainess, které je už 11. Enea má trošku horší prospěch než její sestřička, ale pořád velmi dobrý na třídní průměr. Je 24. ze 145 žáků ve třídě. Baví ji svahilština a chtěla by být učitelkou jako její nejstarší sestra. Všechny holky Philmonky jsou pracovité a to platí i pro Eneu. Když si může vybrat, kterou sodovku dostane, chce vždycky Mirindu Nyeusi (černou), tu nejsladší (viz obrázek)!

O sirotkovi na začátku

Enea je velmi plachá, ale usměvavá a hravá. Nechodí do školy, ale baví jí umývat nádobí a skákat přes švihadlo. Její oblíbené jídlo je ugali a oblíbená barva červená, protože fandí červenému fotbalovému týmu.

Otec Eney zemřel, matka žije, ale je trochu jednodušší. Enea, spolu s dvěma staršími sestrami Halimou a Faines, žije s matkou v Mswiswi, nedaleko Centra pro sirotky Mahango.

Matka Eney neví rok narození ani u jednoho ze svých dětí. Do školy posílá jen starší dceru, ale velmi sporadicky. Když je možnost, aby asi 12letá Halima vydělala nějaké peníze, příležitostnou prací, zameškává školu. Faines i Enea jsou ve školním věku, ale nenastoupily ani do školky. Matka je jednak trochu nezodpovědná, jednak velmi chudá. Veškeré finanční prostředky "spolkne" nájem a strava.