Wiston Ismail

*1. 1. 2003 | chlapec

Wiston se narodil v roce 2003. Má celkem 4 sourozence, prarodiče se starají od smrti rodičů o všechna svá vnoučata. Starší Winstonův bratr Paulo Fadhili žije od roku 2014 v Centru pro sirotky Mahango.  Dědeček je 70 ti letý, nemocný a slabý. Babička na péči o děti sama nestačí, proto se nyní na nás opět obrátili s žádosti o částečnou podporu pro další ze svých vnoučat - Wistona.

Wiston je velmi pracovitý a v práci samostatný, baví ho farmařit. Přál by si projít zkouškami ve škole a mít lepší budoucnost, chtěl by stát učitelem.

Wiston zůstane nadále bydlet u prarodičů, jeho podpora bude částečná (čili zaměřena na podporu vzdělání).  Po ukončení ZŠ a přechodu na SŠ se částka navyšuje na min. 5000 Kč/ročně. O této skutečnosti budeme dále informovat.

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
Wistonovy krásné loňské výsledky už nám napověděly, že zvládnout poslední 7. třídu ZŠ nebude pro něj problém. Absolvoval úspěšně a od letošního roku nastoupil do 1. ročníku střední školy Legico nedaleko jeho domova. Na každoroční nákup nejnutnějších potřeb jsme vyrazili s ním a ostatními Mbeyskými sirotky. Nakoupili jsme uniformy a boty pro všechny, což sice zabralo dost času, ale nakonec bylo dětem odměnou, že jsme se zastavili společně v místním pohostinství a koupili jsme jim sodovku a svačinu. S chutí se zakously do grilovaných banánu a nyama choma (ňama čoma), což jsou kousky grilovaného hovězího masa. K takové dobrotě se stěží doma dostanou.
Městské státní střední školy se příliš od těch venkovských neliší. Jejich úroveň je nízká, učebny přeplněné, nedostatek učebnic i učitelů. Držíme palce, aby Wiston obstál a mohl pokračovat v dalším vzdělání ať už teoretickým nebo praktickým směrem. S přestupem na střední školu se spojují i vyšší finanční náklady, vzdělání si žádá jiný typ sešitů, učebnic i pomůcek. Rovněž uniformy jsou dražší, protože jsou nechávány šít podle specifických nároků školy.

O sirotkovi - 2018/2019
Wiston je z  kmene Nyakusa, to je jeden z  nejpočetnějších kmenů v  regionu kolem Mbeya, kde Wiston žije. Jeho opatrovníkem je stále jeho dědeček, kterého poslední dobou trápí víc a víc zdravotních potíží. Poměrně špatně chodí, a kolem Vánoc byl i chvíli hospitalizován v  nemocnici. Wistonovi je 13 let a začal letos chodit do 7. třídy. To je poslední ročník základní školy a podle toho, jak dopadne se rozhodne, jestli bude moci pokračovat na střední školu. Co se týče prospěchu byl loni 5. ze 82 žáků ve třídě. To je velmi slibný výsledek pro jeho budoucnost. Wiston má rád matematiku a přeje si být policajtem. Ve volném čase ho baví trochu hrát fotbal, ale hlavně ho baví zahradničení, na malém políčku za domem. 

O sirotkovi - 2017/2018
Wiston má 15 let, ale také začal se školou až dost pozdě, chodí teprve do 6. třídy. Jeho prospěch je výborný, je 5. z 83 žáků ve třídě. Z předmětů má rád nejvíc zeměpis, ale přál by si být policajtem. Úsměvné je, že má rád farmaření. Je ale z města Mbeya, tak nemá úplnou představu, co farmaření vlastně je. Jejich mini zahrádka za domem se nedá srovnat s farmařením dětí v Centru pro sirotky v Mahangu.

Děkujeme adoptivnímu rodiči
panu Pavlovi z Licibořic

Variabilní symbol: 222103