O čem je řeč? O vrtání vody!

Není potřeba zdlouhavě vysvětlovat proč je voda důležitá a jaké je to trápení, když není. Ale kdo by to chtěl vysvětlit opravdu barvitě, ať nahlédne do školy Mshikamano, kde bylo donedávna 1500 dětí bez obstojného zdroje vody.

Tak vypadají školy na savaně v období sucha

Odvaha udělat krok do neznáma

Loňský rok jsme zasvětili tomu, že jsme se snažili vybrat rekordní částku – žádat o takový obnos na jednorázový projekt jsme si dotehdy ještě netroufli, ale šlo o vodu – museli jsme to risknout! A povedlo se! Díky vám jsme vysbírali částku přes 200 tis. Kč na vyvrtaní studny na střední škole Mshikamano. Tato částka není malá ani pro nás, ale představte si, co znamená pro místní! Rodiče studentů málokdy vydělávají měsíčně víc než 500 Kč.

To napětí by se dalo krájet

Já jsem celý ten proces sledovala na dálku, ale nervy mi pracovaly stejně jako koordinátorovi Davidovi, který to pozoroval z blízka. Prvotní průzkum dostupnosti vody jsme měli, ale podloží této oblasti může člověka dost škaredě zklamat.

Vrtat začali ráno. Obrovská vrtací mašina přijela s doprovodnou mašinou na chlazení. S každým klesnutím vrtáků o 10 metrů dolů, naopak stoupalo napětí nervů, jestli se voda najde. Když už byl vrták v 70 metrech, byl téměř nadlidský úkol nepodlehnout zoufalství. Voda vytryskla až ve stovce!!!!

Všichni studenti i učitelé na ten okamžik čekali do pozdního odpoledne. Když voda vytryskla, odšpuntovala se i pomyslná zátka, která doposud bránila skvělé náladě. Ta teď tryskala odevšud. Všichni se smáli a tancovali. I učitelé byli v takové euforii, že to zapomněli celé zdokumentovat. A tak se vrátili na místo trochu později, aby alespoň poslali důkaz, že tu ta voda je.

 

Co způsobila ta radost v Evropě?

Ani nás, na dálku, tato radost nenechala chladnými! Když jsme dostali od štědrého dárce výjimečný dar 100 tisíc, hned jsme věděli, jak ho chceme použít. V oblasti, kde máme většinu partnerských škol je voda opravdu problém. Vybudovat další studnu proto byla jasná volba. Vybrali jsme školu Azimio, což je velmi chudá základní škola nacházející se rovněž na vyprahlé savaně. Z vyvrtání studny právě zde bude žít nejen škola, ale i zbytek vesnice.

Vodu přijela vrtat menší souprava, ale proces byl hodně podobný tomu ve škole Mshikamano. A napětí nervů taky; vodu jsme našli v 70 m !!!

Studna v Azimio je 3. studnou, kterou jsme s Kmenem Bez mámy v této suché oblasti společně zafinancovali. 

Jste závislí na vodě?

V pořádku!  --- My z Bez mámy jsme závislí jak na vodě, tak na tom ji někomu darovat!

Tohle ale není žádný levný dopamin, tohle je, doslova, DRAHÝ dopamin. Ale nepřináší radost jen nám, nýbrž hlavně těm, kteří žádnou vodu nemají.

Ujíždějte si na této radosti s námi!  A pomozte nám získat 100 000 Kč na studnu pro školu Gwili: https://www.darujme.cz/projekt/1209594  

Autor:
Míša Gongolová