Příběhy adoptovaných dětí

 • Abu Yuda

  1. 1. 2001
  Abu, který se oficiálně jmenuje Ibrahim, a jeho bratr dvojče Ajubu chodí do druháku na střední. Abu se se mnou baví anglicky asi vůbec nejvíc ze všech, chtěl by být překladatelem.
  Další informace
 • Irene Dionis

  8. 8. 2014
  Irene opustili rodiče. Nyní žije v Centru pro sirotky Mahango a potřebuje naši plnou podporu.
  Další informace
 • Clinton Danken

  28. 2. 2015
  Je nejmladší z 8 sourozenců. Rodina strádá. Stěží si mohou dovolit dostatek jídla natož posílání Clintona do školky a školy. Aby tam mohl, pomůže podpora 5000 Kč ročně (na uniformu, pomůcky, hygienu i trochu jídla.
  Další informace
 • Samuel

  1. 1. 2009
  Samuel byl odležený už jako miminko. První léta života strávil v sirotčinci pro batolátka, později našel domov na faře. Péče o něj zanedbána nebyla, ale za to o jeho vzdělání ano. V Centru pro sirotky může nalézt díky vám podnětné prostředí.
  Další informace
 • Daniel Ombeni

  1. 1. 2013
  Danielovi bylo letos 8, ale teprve nastoupil do 1. třídy. Nemá rodiče a žije jen s babičkou a sestrou. Do školy nastoupil tak pozdě protože neměli peníze na uniformu a sešity. Bude moci Daniel pokračovat do 2. třídy?
  Další informace
 • Aden Gervas

  1. 1. 2002
  V prváku na střední je Aden, jeden z hlavních drůbežích pečovatelů. Táta od nich odešel a máma z toho dostala mrtvici, babička starost o všechny nemohla zvládnout.
  Další informace
 • Antony Moses

  30. 1. 2007
  Antonyho matka zemřela, otec si založil novou rodinu. I on nyní žije v Centru pro sirotky Mahango a potřebuje podpořit v plné výši.
  Další informace
 • Dominika Kanunua

  1. 1. 2010
  Dominika je letos ve 4. třídě a to je doba národních srovnávacích zkoušek - snad vše dobře dopadne a ona bude moci ve studiu pokračovat. K tomu potřebuje nejen dobrý výsledek, ale i naši finanční podporu pro nákup uniformy, knih a školních pomůcek.
  Další informace
 • Amos Festo Mtanyike

  1. 1. 2008
  Amose a jeho sestru Marii jsme vzali do Centra pro sirotky z jedné dočasné pěstounské rodiny v Mbujuni. Poprosila nás o to jedna sociální pracovnice, protože už si nevěděla rady se stále se rozrůstající pěstounskou rodinou, která nedostává od státu ani vindru a tak sirotci mají tak tak na jídlo natož na školu.
  Další informace
 • Stela Jamila Ipyana

  1. 1. 1999
  Stela patří k těm dětem, které ztratily adoptivní rodiče několikrát. Najde se někdo, kdo ji podpoří a pomůže dostudovat školu, na kterou nastoupila?
  Další informace
 • Nasra Omary

  7. 7. 2002
  Nasra sice nežije přímo v Centru pro sirotky v Mahangu, ale také potřebuje naši finanční podporu k tomu, aby mohla dostudovat.
  Další informace
 • Anna Kyando

  30. 4. 2013
  Malá Anna je velká kámoška velké Anny, ale hlavně svých vrstevníků, kluků, zejména Francise. Neustále se dobírají, škádlí, hrají spolu na buben nebo je Anna učí nosit děti na zádech nevěda, že tohle chlapi v Africe rozhodně nedělají.
  Další informace
 • Inocent Jeno

  1. 1. 2005
  Inocent je kluk, který v minulosti ztratil rodiče dvakrát. Teď se usmálo štěstí a má opět zajištěn domov, jídlo i oblečení. Najde se někdo, kdo podpoří také jeho vzdělání (15 000 Kč/rok)
  Další informace
 • Precious Fidelis

  1. 4. 2011
  Precious žije jen s svou maminkou, která nemá dostatek peněz na její vzdělání. Škola ji baví a dělá velké pokroky, ale bez finanční pomoci může studovat jen stěží.
  Další informace
 • Donaldia Ipyana Maluka

  1. 5. 1998
  Děkujeme Nadačnímu fondu Bridge 4People, Beepartner a dalším dárcům za to, že umožnili, aby Donaldia mohla v průběhu roku 2021 dokončit univerzitní vzdělání v oboru sociální pracovník. Je to moc šikovná studentka, snaživá i chytrá. Těšíme se na podzim na její diplom!
  Další informace
 • Annastazia Angano

  1. 1. 2003
  Anastázii nikdo neřekne jinak než Anna, stejně jako té malé, která má už obě boty stejné, ale obráceně si je obouvá dál. A ty dvě mají k sobě nějak blízko, drží na sebe. Velká Ana je moje laň. Na první pohled rozhodně nejplašší z holek
  Další informace
 • Wilda Kihombo

  7. 5. 2005
  Wilda ukončila ZŠ s moc dobrými výsledky. Učitelé na ni udělali sbírku, aby mohla pokračovat na střední školu. Bohužel to nestačí na celý rok a tak Wilda potřebuje naši pomoc.
  Další informace
 • Chance Kayanga

  1. 1. 2006
  Chance se odjakživa rád učil a šlo mu to. Dřív bydlel se starou babičkou, ale dnes už je s dětmi v Centru a chodí s nimi také do školy. Jeho jméno se překládá jako "Šance" a díky dvěma rodinám z Česka ji skutečně dostal!
  Další informace
 • James Husseni Juma

  1. 1. 2004
  James je snaživý a chytrý kluk, proto jsme ho poslali na lepší střední školu. První ročník ukázal, že to nebyla marná snaha! Uvidíme, jestli dobré vykročení Jamesovi vydrží...
  Další informace
 • Bashiru Mbisa

  1. 1. 2000
  Bashirovi rodiče sice oba žijí, ale mezitím, co jeho matka je starostlivá, jeho otec se k synovi nehlásí a rodině nijak nepomáhá. Matka se jmenuje Mwaine a jeho setra je Zena, která je také v programu adopce.
  Další informace
 • Ayubu Yuda

  1. 1. 2001
  Ayubu potřebuje pomoci se vzděláním. 15 000 Kč ročně mu pomůže absolvovat odborné kurzy, které jsou předstupněm řemeslného vzdělání. Zatím váhá mezi svářečem a automechanikem.
  Další informace
 • Melod

  Melod má melodické jméno, ale ne život. Matku ztratil, otec jej opustil a jeho zdraví sužuje nemoc HIV, která na něj byla přenesena při porodu. Pomůžete mu, aby mohl žít "normální" život jako ostatní děti?
  Další informace
 • Damian Mengo

  1. 1. 2000
  Nejstarší z kluků je třeťák (na střědní) Damian. Když jsme se seznamovali, dělali kluci vtípky na to, že on je "fakt černej, nejčernější ze všech". Já na těch "padesát odstínů hnědi" zas tak vycvičený jemnocit nemám.
  Další informace
 • Daudi Alphonce Mwakanyamale

  1. 1. 2008
  Jordan a Daudi jsou bráchové - dvojčata. Mají krásnou babičku Helenu, která má velmi hluboko do kapsy. Přesto jsem ji tu už jednou viděla, kterak ušetřila peníze na to, aby se na otočku za svými vnoučky vypravila. Droboučkou a v modrobílých šatech. Kluci jsou taky celkem drobní.
  Další informace
 • Debora Mkatina

  1. 1. 2001
  Po smrti matky žila Debora s otcem, proč matka zemřela není známo. Debora má staršího bratra Japetha a mladší sestru Victorii. Rodina ale nežije společně.
  Další informace
 • Ebeneza Baracka

  29. 9. 2012
  Ebeneza, nomen omen, tmavý chlapíček jako z tmavého dřeva, první přišel na to, že se vidí v mých očích. A občas si přijde zkontrolovat, jestli mi z nich nevypadl. Stejně tak se ale chodí dívat, jestli je na druhé straně objektivu, takže dostat ho do záběru je dost výzva.
  Další informace
 • Edgar

  1. 1. 2004
  Edgar je třetím druhákem v centru. Je sice starší než ostatní, bude mu dvanáct, ale u strýčka, kde bydlel předtím, nebyl nějak na školní docházku prostor. Mne to tedy zmátlo. Než jsem zjistila, v jaké je třídě, moc jsem si jeho boj s písmenky neuměla vysvětlit. Inu, evropský úhel pohledu...
  Další informace
 • Edna Raphael

  1. 1. 2008
  Edna je narozena v roce 2008. Po smrti rodičů žila i se svým  bratrem Samsonem u babičky. Jak babička stárne, postupně ztrácí síly sama děti uživit, a tak starší bratr Samson žije od roku 2014 v Centru pro sirotky Mahango.
  Další informace
 • Eliah Mkisi

  1. 1. 2009
  Eliah žije v Mahangu s babičkou, dříve i s dědečkem, ten už ale zemřel. Chodí do školy v Kajunjumele. Matka zemřela, nikdo neví na co, otec je neznámý. Má 2 starší sestry, jedna je dospělá a žije někde v Dar es Salaam, druhá Kristina žije s nimi.
  Další informace
 • Eliah Yuda Tadei

  1. 1. 2009
  Eliah je Peterův parťák ve třídě i do masakrů. Kluci jsou oba od Masajů, trochu to poznáte podle protáhlého tvaru obličeje. Také mají, ještě se Scholastikou, společná další jména po tom křestním, ač nejspíš nejsou příbuzní.
  Další informace
 • Elisha Efraim Benela

  20. 12. 2009
  Mezi děti v sirotčinci zapadl dobře a dostal za bráchu Jamese, který ho učí řádu v sirotčinci i novým věcem. Začal chodit do 1. třídy, ale zřejmě nějaké základy v sobě má, protože umí obstojně psát písmenka na rozdíl od naších dalších prvňáčků Marie a Amose.
  Další informace
 • Enea Philimon

  1. 1. 2009
  Otec Eney zemřel, matka žije, ale je trochu jednodušší. Enea, spolu s dvěma staršími sestrami Halimou a Faines, žije s matkou v Mswiswi, nedaleko Centra pro sirotky Mahango.
  Další informace
 • Fadhil Paul

  1. 1. 2003
  Fadhil znamená v překladu dobrodinec, dárce. Oba jeho rodiče umřeli. A on žil se svými sourozenci (Antali, Festo, Jesca a Wiston) u prarodičů, kteří ale starost o všechny děti nezvládali.
  Další informace
 • Fainess Philimon

  1. 1. 2007
  Matka Fainess neví rok narození ani u jednoho ze svých dětí. V době, kdys jsme je potkali (2016) do školy posílala jen starší dceru, a to velmi sporadicky. Fainess i Enea nastoupily do školy až díky nám. Rodina je velmi chudá a nemá prostředky na uniformy a školní pomůcky. Pomozte, aby Faines mohla ve vzdělání pokračovat a otevřela se ji i cesta na střední školu.
  Další informace
 • Faraja Gaspar Omary

  12. 8. 1998
  Farajova matka zemřela na následky nákazy HIV, otec je neznámý. Bohužel Farajova matka byla také sirotek, a tak nemá Faraja žádné příbuzné, dokonce nemá ani sourozence.
  Další informace
 • Festo Ismail Gowelo

  1. 12. 2006
  Festo žije se svými prarodiči v Mbeya. Ve společné domácnosti jich celkem žije 9. Dědeček je poměrně starý a nemocný. Babička nezvládá péči o děti sama. Rodiče dětem zemřeli již před léty na HIV.
  Další informace
 • Francis Joseph

  3. 5. 2013
  Ze začátku nejméně důvěřivý, trochu jako kočka, přišel se o mne otřít, ale před aktivním dotekem utekl. Dnes si do mne suverénně chodí utírat nudli, připlíží se, pak dělá, že se tulí, sáhne po šátku zavázaném kolem pasu nebo cípu sukně...
  Další informace
 • Halima Philimon

  1. 1. 2006
  Otec Halimy zemřel, matka žije, ale je trochu jednodušší. Halima, spolu s dvěma mladšími sestrami Eneou a Fainess, žije s matkou v Mswiswi, nedaleko Centra pro sirotky Mahango.
  Další informace
 • Imanuel (Siyawezi) Fred

  1. 1. 2003
  V páté třídě je Imanuel. Mívá trochu posmutnělé oči a dlouho jsem si neuvědomovala, že je ještě tak malý. Je to prostě kluk, co v sobotu ráno popadne hrnec a vaří kukuřičnou kaši pro všechny.
  Další informace
 • Isaya Bahati

  1. 1. 2008
  Po smrti obou rodičů v roce 2008 si vzala Isayu do péče jeho babička. Ta svého vnuka velmi miluje a moc pěkně se o něj stará, také ho posílá do školy. Jenže je velmi chudá, má jen malé kukuřičné políčko. Další peníze vydělává prodáváním trávy na výrobu střech.
  Další informace
 • Isiaka Miadi (MP)

  1. 1. 2008
  MP se narodil v roce 2008 a žije v Malawatu, blízko Mahanga. Ztratil svého otce, když mu bylo 7 let. Jeho otec trpěl virem HIV, ale umřel tak, že se nešťastnou náhodou utopil při koupání v řece. Měl hodně dětí a několik žen.
  Další informace
 • Jacobo Hassani Juma

  1. 1. 2004
  V angličtině  je opravdu dobrý, jako první si troufnul vzít mě na soukromou obhlídku stromů, které byly zasazeny v zimě, a všechno mi vysvětloval. Říkám mu, sama pro sebe, kapitán. Mívá trochu tendence kormidlovat. Někdy i moje hodiny.
  Další informace
 • Joel Frank

  1. 1. 2007
  Oba Joelovi rodiče zemřeli v roce 2010, teď žije u tety a strýce v Mahangu. V domě žije ještě dalších 5 dětí, Joelovi bratranci a sestřenice. Joel má 2 sestry, Faraja je starší a žije v Njombe a Ivene je mladší a žije v Igurusi, obě sestry pobývají u příbuzných.
  Další informace
 • Jordan Alphonce Mwakanyamale

  1. 1. 2008
  Jordan a Daudi jsou bráchové - dvojčata. Mají krásnou babičku Helenu, která má velmi hluboko do kapsy. Přesto jsem ji tu už jednou viděla, kterak ušetřila peníze na to, aby se na otočku za svými vnoučky vypravila. Droboučkou a v modrobílých šatech. Kluci jsou taky celkem drobní.
  Další informace
 • Joseph Don Bosco

  27. 2. 2011
  Nejuvědoměleji se tváří Joseph, jmenovec patrona v sirotčinci. Taky je z malých dětí nejstarší. Z mytí okolo mne probíhal mokrý, ruce tam, kam patří palmový list. Ostatním bylo tohle zatím jedno. Ví něco víc.
  Další informace
 • Karim Yenga

  1. 1. 2007
  Karim žije s babičkou a jejími dalšími vnoučaty. Jeho matka zemřela a otec se ke Karimovi nehlásí. Tak už to bývá, když žena byla pochybné pověsti. Bohužel hořké plody nesou ti, kteří za nic nemohou.
  Další informace
 • Loveness Victory

  1. 1. 2002
  Když byla Loveness malá holčička, zanechala ji matka v Dar es Salaamu v kostele řeholní sestře se slovy, že si odskočí nakoupit na trh a pak se pro ní vrátí. Už se však nikdy nevrátila.
  Další informace
 • Maria Hadija Makinda

  1. 1. 2011
  Marie je v sirotčinci teprve krátce. Holky v Mahangu ji uvítali s nebývalou radostí, protože je teprve 7. dívkou v Centru pro sirotky. Její sirotčincová sestra je Violet, která Marii nabídla, že s ní může spát na posteli až do té doby, než jí koupíme vlastní matraci.
  Další informace
 • Miadi Roza

  1. 1. 2007
  Roza, Shamila a MP mají stejného otce, o kterého přišli v roce 2015. Trpěl virem HIV, ale umřel tak, že se nešťastnou náhodou utopil při koupání v řece. Roza a Shamila mají také společnou matku.
  Další informace
 • Miadi Shamila

  1. 1. 2009
  Shamila, Roza a MP mají stejného otce, o kterého přišli v roce 2015. Trpěl virem HIV, ale umřel tak, že se nešťastnou náhodou utopil při koupání v řece. Shamila a Roza mají také společnou matku.
  Další informace
 • Musa Joshua

  2. 11. 2011
  Musa, svahilsky Mojžíš, pořád se usmívá, ale nerad se fotí. Vždycky se schová za talíř nebo knížku. Ano, byl to on, kdo mi na uvítanou zapíchl prst do oka. Ale je to také on, kdo se se mnou chodí dělit o kasavu nebo oříšky, krmí mě jako husu.
  Další informace
 • Peter Yuda Tadei

  1. 1. 2010
  Peter je ve druhé třídě. Je to trošku smolař. Jestli máte bratra, který byl v každé šarvátce ten otloukánek, tak víte, o čem mluvím. Ano, byl to on, kterého prý ztratil řidič pikipiki (-místního mototaxi), aniž na to přišel.
  Další informace
 • Samson Raphael

  8. 12. 2005
  Samson, říká se mu Sam. Vypadá menší než na svou 6. třídu, ale v obličeji mu září oči trochu udivené, a přitom úžasně bystré. Ještě jsem nezažila, že by něco do školy neuměl. Svou inteligenci ale nikomu necpe.
  Další informace
 • Scolastica Yuda Tadei

  1. 1. 2005
  Scholastika je tu nejkratší dobu. Na tváři má jizvu, o které se člověk může jen dohadovat, za sebou nepěknou historii s masajským otcem, ale také chuť pořádně puberťácky prudit, takže si pro některé slzy bohužel vlastně přijde. Je jí dvanáct.
  Další informace
 • Simon Mwangoka

  30. 3. 2013
  Vůbec nejmladší je Simon, kterého to v noci taky někdy dostihne. Možná mu ještě nejsou čtyři, nejčastěji pláče a nejčastěji neposlouchá. Ale když neposlouchá, tak se u toho neodolatelně směje, takže máte co dělat, abyste na svém pokynu trvali natvrdo.
  Další informace
 • Swauma Hamisi

  1. 1. 2002
  Swauma dostudovala střední školu. Děkujeme za pomoc paní Ireně z Roztok!
  Další informace
 • Veronica Mayungwa

  22. 12. 2002
  Otec Veroniky Joanes Mayungwa zemřel na tyfus, její matka Victoria zemřela při porodu. Veronika má ještě 4 bratry, pocházejí z Galuly. Po smrti rodičů se dětí ujaly řádové sestry.
  Další informace
 • Violet Seleman

  1. 1. 2002
  Violet je prostě gazela. Moc se smála, když mi první den ukazovala pečenou kasavu. Jak je jen možné, že ji někdo nezná?! Hruď nosí pořádně hrdě kupředu, záda v největším esíčku na světě a nos lehce vzhůru.
  Další informace
 • Wiston Ismail

  1. 1. 2003
  Wiston se narodil v roce 2003. Má celkem 4 sourozence, prarodiče se starají od smrti rodičů o všechna svá vnoučata. Starší Winstonův bratr Paulo Fadhili žije od roku 2014 v Centru pro sirotky Mahango.
  Další informace
 • Zena Sufiani

  1. 1. 2007
  Zena bydlí v Kajunjumele s matkou a dědečkem. Je muslimka, jako většina komunity ve vesnici. Otec zemřel při autonehodě, když byla malá. Má další dva sourozence, sestru a bratra.
  Další informace
 • Deborah Kokubanza

  7. 12. 2008
  Matka Deborah zemřela, její otec je neznámý. Ji a její sestru mučila hlady vlastní teta, dívky musely žebrat. Sociální pracovník ji dovedl do Mahanga.
  Další informace
 • Natasha Adela Peter

  6. 8. 2010
  Matka Deborah zemřela, její otec je neznámý. Ji a její sestru mučila hlady vlastní teta, dívky musely žebrat. Sociální pracovník ji dovedl do Mahanga.
  Další informace