James Husseni Juma

*1. 1. 2004 | chlapec

Jamesovi rodiče umřeli na HIV, od té doby bydlel se sourozenci u dědečka, který je poměrně starý. Do sirotčince se spolu dvojčetem Jacobem dostali ve věku 7 let v poměrně zanedbaném stavu, ani do školy nechodili.  James nyní chodí do šesté třídy.

Z Jamese se vyklubal velmi snaživý a chytrý kluk, který překvapil i svým velkým zlepšením v angličtině. Protože úspěšně dokončil základní školu, rozhodli jsme se ho poslat na střední školu vyšší kvality. S tím ale zároveň stoupají náklady, pro některé roky jsme podporu našli, ale pro poslední Jamesův rok studia podporu hledáme.

Děkujeme adoptivním rodičům z Dubňan za podporu osobních potřeb (10 000 Kč/rok; VS: 2249)

Pomoc pro podporu vzdělání: HLEDÁME (20 000 Kč/rok, VS: 224949)

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2021/2022

James je velmi snaživý student a školy si váží. Je to jeden z našich prvních sirotků, kterému jsme umožnili studovat na soukromé střední škole. Úroveň vzdělání soukromých škol je výrazně lepší než na státních školách, které končí při národních srovnávacích zkouškách na nejnižších příčkách. I když už má James 18 let, nemá ještě dokončené střední vzdělání, tanzanští sirotci nemají prostě normální život. Máme velkou radost, že se díky naši společné pomoci mohli dostat tak daleko!

 

O SIROTKOVI - 2019/2020                                                                                    
James má za sebou první rok na soukromé škole Ulambya v Mbeya. Úspěšně! Loni zde nastoupil s Jakobem a Samsonem a letos na stejnou školu přibyli další tři šikovní kluci z Mahanga. Naši sirotci jsou zde spokojeni, protože se učí rádi, a to dokonce i ve volném čase v sobotu a v neděli. Kromě toho ten den věnují návštěvě kostela, velkému úklidu tříd a praní vlastního oblečení a školních uniforem.
Co je baví je hudba a tanec, a tak poslouchají rádio a tančí. Dokonce i jejich výběr oblečení je ovlivněn popovou muzikou, takže když dostávají před Vánoci nové oblečení, většinou všichni sáhnou po nějakém výstředním módním kousku, o který pak velmi pěkně pečují, aby jim vydržel po celý rok až do příštích Vánoc.

O sirotkovi  - 2018/2019                                                                                                    
Loni dokončil úspěšně základní školu a s poměrně dobrými výsledky, proto jsme se rozhodli, že by bylo lépe, aby nastoupil na střední školu vyšší kvality, než jsou standardní venkovské střední školy. Pro něj, jeho dvojče Jakoba a také sirotka Samsona jsme zvolili soukromou střední školu na předměstí nejbližšího města Mbeya. Po prvních týdnech jsou kluci naprosto nadšení, této životní šance si velmi váží. Jamesův sen je být učitelem a díky této kvalitní škole nemusí být jeho přání nereálné. 

O sirotkovi  - 2017/2018
James udělal velké pokroky v angličtině, ale dvojče Jakoba nedohnal. Kdysi to býval velký rošťák, ale s věkem se uklidnil a sám dělá "velkého bráchu" mladším dětem, konkrétně Elishovi. Má rád zedničinu a vždycky, když se děje nějaká práce v sirotčinci v podobném duchu, je přitom jako pomocník a učedník. Už se u toho naučil leccos. Je k ruce údržbáři Samsonovi, který je také původním povoláním zedník. Letos bude končit ZŠ, tak snad bez problému postoupí dál. Držíme mu palce.

James na sobě mívá pruhované tričko s nápisem PLAY, a taky že hraje. Fotbal s ostatními kluky. A vůbec mu nevadí, že má dost nepěkně, a možná i bolavě, vybočené palce na nohou. Na to se tu nehraje, kope se bosky i v trepkách. S angličtinou se snaží. ...z blogu naší dobrovolnice Marie (2017)