Scolastica Yuda Tadei

*1. 1. 2005 | dívka

Scholastika je tu nejkratší dobu. Na tváři má jizvu, o které se člověk může jen dohadovat, za sebou nepěknou historii s masajským otcem, ale také chuť pořádně puberťácky prudit, takže si pro některé slzy bohužel vlastně přijde. Je jí dvanáct. Dává si hodně záležet na tom, aby se pořádně nedbale a klukovsky ploužila kolem domova, ale já ji dobře viděla tančit na svatební veselici přes cestu odsud! A na fotky se staví jako profík, poloprofil sem, poloprofil tam. ... z blogu naší dobrovolnice Marie (2017)

Scolastica má dva mladší bratry Eliaha a Petera a rodiče je opustili.  Všichni tři jsou tedy v centru pro sirotky. Scolastica chodí na základku v Mahangu, je klidná, tichá a má ráda zelenou barvu.

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
Scolastika absolvovala první rok střední školy. To nejtěžší ji ale čeká letos, protože v druháku se dělají národní srovnávací zkoušky a často se stává, že méně nadané děti propadnou. Tak jako loni jeden náš sirotek z Centra Fadhili. Nebudeme ještě předbíhat, ale kdyby se to Scole náhodou nepovedlo, určitě by pro ni bylo lepší nějaké praktické vzdělání. Není standardní, aby se dělalo hned po základní škole, ale už jsme se letos naučili, jak tento nesmyslný postup obejít😊. Každopádně dostala letos čestný úkol být v Centru „velkou sestrou“. Kdykoliv bude mít někdo z děvčat nějaký problém, měl by přijít za ní a ona se tak bude učit vnímavosti k druhým lidem. Kromě toho dostala úkol spolu se sirotkem Ayubu pečovat o políčko s brambory. Brambory děti milují k snídani a když je jejich sezona, mohou si je po úspěšné sklizni, dopřát. Když je potřeba, pomáhá Scola v kuchyni nebo při úklidu jídelny. Tento rok však k ní budou všichni shovívavější, protože by měla dát přednost učení. Držíme ji palce!

O sirotkovi  - 2018/2019
Každé dítě v  Centru pro sirotky je individuum, to platí i Scole, která je prostě svá. Občas nosí falešné brýle jen tak pro parádu nebo se pere s  klukama. Nebo klidně řekne, nahlas, že je zamilovaná do Francise, což je v  puritánském africkém prostředí naprosto skandální, ale už si na Scolu všichni zvykli a snaží se jí brát takovou jaká je.  
Do práce je šikovná, ale jak se uchytí na střední škole se teprve uvidí. Loni dokončila poslední ročník základky a letos už je v  prváku na střední škole Jakaya jako ostatní středoškoláci z  našeho Centra. Když jsem ji vedla k  zápisu, pochopila jsem, že angličtina nebude její silnou stránkou, protože jsem ji po celé čtyři km cestou do školy učila odpovědět na větu: What is this color? Větou: This color is XXX. Nedá se říct, že bych po 40 minutách této výuky byla s  výsledkem spokojená 😊. Ale držíme Scole, palce!

O sirotkovi  - 2017/2018
Scolastika je holka, ve které je ukryto alespoň 10 kluků. Je to vrcholná provokatérka a troufne si provokovat k bitce i nejsilnějšího kluka z centra Ajuba. Však to pak končí celé slzami. Je dost od rány, ale to může být dáno i geny. Všeobecně se předpokládá, že je Masajka, a ty se nemůžou zaleknout nějakého lva. Nechala se vyfotit u stromu, o který se však pořádně nestará. Určitě by dostal na frak, kdyby na jeho zalévání neustále někdo neupozorňoval. Do příštího roku to ale může Scola napravit a dostat tak celou odměnu za strom při životě.

Děkujeme adoptivnímu rodiči
paní Veronice z Českých Budějovic

Variabilní symbol: 2295