V kontrastu s předchozí školou (Ilenge) vnímáme první dojmy z další školy v Salemu. Jednoduše pastva pro oči a pohlazení po duši. V blízkosti školy teče krásný potok, jeden z mála s čirou vodou, narozdíl od většiny potoků, které neprotíkají lesy, ve kterých je spousta spláchnuté hlíny.

Uvítání je srdečné a paní ředitelka je dáma na svém místě. Škola má široko daleko nejlepší výsledky a je důkazem, že když se chce, tak to jde i s velkým množstvím žáků. Tady jich je cca 1200 a např. 1. třídu navštěvuje asi 200 dětí.

K řešení problému s počtem dětí přistoupili kreativně a poslední ročník rozdělili napůl, aby se mohli věnovat vždy menší skupině dětí a lépe je připravit na finální zkoušky, ze kterých se pak vytváří celkové umístění školy. Taky s ohledem na uvedené počty a výsledky plánují hned vedle stávajcjí školy vystavět novou školu na zelené louce.

V tomto roce jim nicméně pomůžeme s omítkami a soklem u dvou starých tříd a výstavbou zabezpečeného “trezoru” v novém ofisu, kde nechávají učebnice, testy a pod.

 

Ne všechny školy myslí na to, že cestování je pro nás náročné a mají pro nás tak dobré občerstvení jako tady. Zde jsme poznali, že není čaj jako čaj neb může jít o čaj čaj. Dobře, teď česky, citronová tráva. Chutná to skvěle a než si dát mléko neznámého původu, raději volíme tuto bezpečnou variantu a spěcháme dál.

Autor:
Tomáš Gongol