Jacobo Hassani Juma

Jacoba podporujeme už od roku 2011. Jedny adoptivní rodiče má už dlouho, jejich příspěvek pokrývá základní životní potřeby a školné. Nyní však začal chodit na vyšší odbornou školu a vzrostly jeho náklady na dojíždění a internát. Škola je poměrně daleko, dojíždění je drahé a Jacobo by rád alespoň dvakrát za rok zajel navštívit své kamarády domů do Centra pro sirotky.

V angličtině je opravdu dobrý, jako první si troufnul vzít mě na soukromou obhlídku stromů, které byly zasazeny v zimě a všechno mi vysvětloval. Říkám mu, sama pro sebe, kapitán. Mívá trochu tendence kormidlovat. Někdy i moje hodiny. ... z blogu naší dobrovolnice Marie (2017)

V DOBĚ, KDY JSME HO POZNALI

Yacobo přišel do sirotčince v Mahangu se svým dvojčetem Jamesem v roce 2011, ještě před tím než stálo Centrum pro sirotky. Nemohlo se déle čekat. Děti po smrti svých rodičů, kteří zemřeli oba na HIV, žili ve velmi zanedbaném prostředí. Jejich vývoj byl velmi opožděný, do školy nechodili, přestože už na to měli věk (7 let). Ještě dodnes mají potíže s nočním pomočováním, což může být pozůstatek traumat s raného dětství. Již po krátkém pobytu v sirotčinci u misijní stanice, se ukazovalo jejich zlepšení i jejich skutečný potenciál.

DNES

Yacobo je velmi chytrý, učenlivý i pracovitý. Jako jeden z mála sirotků se naučil obstojně komunikovat v angličtině a mnohdy již pomáhá dobrovolníkům s překlady svahilštiny a s komunikací s místními lidmi. Jeho dlouhodobým přáním je stát se v budoucnu knězem. Že to myslí opravdu vážně dokazují jeho občasné postní dny, kdy celý den nic nejí a neoblomí ho ani dobré jídlo, ani pobídky dobrovolníků či vychovatelů. Přání jeho budoucího povolání je dlouho neměnné, což u dětí jeho věku je opravdu výjimečné! Držíme mu palce, ať se mu splní!

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020                                                                          
Jacobo má za sebou první rok na soukromé škole Ulambya v Mbeya. Úspěšně! Loni zde nastoupil s Jakobem a Samsonem a letos na stejnou školu přibyli další tři šikovní kluci z Mahanga. Naši sirotci jsou zde spokojeni, protože se učí rádi, a to dokonce i ve volném čase v sobotu a v neděli. Kromě toho ten den věnují návštěvě kostela, velkému úklidu tříd a praní vlastního oblečení a školních uniforem.
Co je baví je hudba a tanec, a tak poslouchají rádio a tančí. Dokonce i jejich výběr oblečení je ovlivněn popovou muzikou, takže když dostávají před Vánoci nové oblečení, většinou všichni sáhnou po nějakém výstředním módním kousku, o který pak velmi pěkně pečují, aby jim vydržel po celý rok až do příštích Vánoc.

O sirotkovi  - 2018/2019                                                                                                           
Jacobo se perfektně dorozumí anglicky a letos na misi nám dělal překladatele na fotbalovém zápase, který jsme pořádali mezi osadami Mahanga. Pochvaly za to, jak si náš 14ti letý svěřenec profesionálně počíná, jsme dostávali nejen od starosty, ale také od místních učitelů. 
Loni dokončil úspěšně základní školu a s poměrně dobrými výsledky, proto jsme se rozhodli, že by bylo lépe, aby nastoupil na střední školu vyšší kvality, než jsou standardní venkovské střední školy. Pro něj, jeho dvojče Jamesse a také sirotka Samsona jsme zvolili soukromou střední školu na předměstí nejbližšího města Mbeya. Po prvních týdnech jsou kluci naprosto nadšení, této životní šance si velmi váží.  

O sirotkovi  - 2017/2018
Jakobo stále tvrdí, že bude knězem a vzorně si předčítá v anglicky psaném katechismu pro mládež, který jsme mu přivezli. Kdo ho jen trochu známe víme, že by byl dobrý i jako učitel. Často něco vysvětluje ostatním dětem a někdy má i sklony poučovat. Vždycky u toho hrozí prstíčkem. Nebojí se žádné práce, pomáhá, kde je potřeba. Letos bude končit ZŠ, tak snad bez problému postoupí dál. Jeho angličtina je velmi dobrá, nadprůměrná. Pomáhají si s dvojčetem Jamesem, ten pokulhává v angličtině, ale zase dělá za Jakoba matiku.

Děkujeme adoptivním rodičům
Zbožínkovým z Uherského Brodu

Variabilní symbol: 2248

 

Dárce pro podporu vzdělávání: hledáme

Roční potřebná částka: 10 000 Kč

Variabilní symbol: 224848