Kdo se stará o děti

Epifanie, Joseph, Marietha, Albertina a Samson. Seznamte se s lidmi, kteří dávají dětem v sirotčinci vzdělání, lásku a naději.

Pečovatelé dětí

Sestra Epifanie

Řádová sestra Epifanie je u sirotků v Mahangu nejdéle, od roku 2011. Má celé Centrum “na triku”, je jeho manažerka. Děti jí říkají “mama”. Její zaměstnání je učitelka na základní škole a s dětmi to prostě umí. Do Centra vnáší vzdělanost a na Afriku pokrokové praktiky. Každému dítěti se věnuje individuálně a pomáhá jim léčit zranění, která si nesou ze svých původních domovů. Její práce má charakter poslání a vykonává ji jako součást své řeholní služby, bez nároku na odměnu.

Patron Joseph

Josephovi se  o děti v Centru stará od roku 2013. Děti mu říkají "uncle" - "strejdo". Patron je v Africe vlastně totéž, co u nás vychovatel. Joseph má pro děti velké porozumění a pro kluky v Centru je nejen autoritou, ale také přirozeným vzorem. Vede děti k péči o sebe, o své věci a o společné prostory v domácnosti. Učí je práci na poli, v zahradě a u domácích zvířat. Tato činnost má pro ně povahu výuky, aby děti nebyly vytrženy z běžného venkovského života a uměly se v budoucnu o sebe postarat.

Roční plat 24.000 Kč

Matron Marietha

Matron znamená v Africe vychovatelka pro dívky. Marietha je vychovatelkou jak dívek, tak nejmenších dětí, které ještě potřebují celodenní péči. Marieth je profesionální vychovatelkou s příslušnými certifikáty. V Centru je od roku 2017. Děti ji oslovují "aunti" - "teto". Spolu s patronem Josephem a sestrou Epifanií dbají na správné vychování dětí, pěkné vzájemné vztahy, vedou je k péči o sebe i o své věci, učí je běžné práci a pomáhají jim s domácími úkoly.

Roční plat 24.000 Kč

Kuchařka Albertina

Albertina skvěle vaří, aby ne, když je zasloužilá máma. Má osm již dospělých dětí. Většina z nich má své rodiny, a tak může Albertina vařit dětem v Centru dvě jídla denně 7 dní v týdnu. Není to snadné, protože musí denně uvařit přes 60 porcí na otevřeném ohni nebo na kamnech na dřevěné uhlí. Děti Albertině v kuchyni pomáhají. Týdně se po skupinkách střídají v kuchyni na službě, aby se naučili, jak na to.

Roční plat 12.000 Kč

Pomocník Samson

Samson je původním zaměstnáním zedník, takže ví, jak se chopit manuální práce. V Centru se stará o údržbu budov, realizuje drobné zlepšováky provozu a pomáhá s domácími zvířaty. Děti v něm mají další mužský vzor, kluci se často předhánějí, kdo mu bude asistovat, a učí se tak novým dovednostem. Samsona oslovují "Katekist" protože je zároveň v sousední farnosti katechetou. Samson do Centra dojíždí, nezůstává jako ostatní zaměstnanci, kteří pocházejí z velké dálky.

Roční plat 12.000 Kč

Rychlý příspěvek

 
Detail projektu

Ze života pečovatelů v Centru