Francis Joseph

Ze začátku nejméně důvěřivý, trochu jako kočka, přišel se o mne otřít, ale před aktivním dotekem utekl. Dnes si do mne suverénně chodí utírat nudli, připlíží se, pak dělá, že se tulí, sáhne po šátku zavázaném kolem pasu nebo cípu sukně... Má skoro nejchlapáčtější smích v celém sirotčinci, takový dřevorubecký. Docela solidní rytmus na víko od velké plechovky. A v puse, na rozdíl od Anny, prostředníček a prsteníček, boty obě pravé. ...z blogu naší dobrovolnice Marie (2017)

Dítě bylo téměř od narození v kojeneckém ústavu 100 km od základny našich projektů v Mahangu. Zjišťování jeho původu a okolností ztráty rodičů je téměř nemožné. Nyní se nachází v komunitě Centra pro sirotky v Mahangu, kde je jednak se svými vrstevníky, ale kde může vstřebávat vzor "starších sourozenců - dada a kaka", jak se v Africe blízcí lidé zcela běžně oslovují.

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
O Francisovi jsme letos zjistili, že je to učenlivý človíček a nové věci chytá překvapivě rychle. Třeba angličtinu! Netvoří sice věty, ale jeho slovní zásoba předčí slovní zásobu i některých starších dětí. To je všechno zejména díky dobrovolnici Katce, která se loni výuce angličtiny věnovala celé tři měsíce. Určitě také pomáhá, že menší děti bydlí ve stejné ubytovně jako dobrovolníci, a proto spolu tráví nejvíce času. Francis letos nastoupil do 1. třídy spolu s malou Annou. Naší malí sirotci vč. Francise si ještě neumějí představit co znamená, když se řekne: „Co bys chtěl dělat až budeš velký?“. Francis spontánně odpověděl, že až bude velký chce vytírat podlahu?. S nejmenšími dětmi se člověk nasměje. Zároveň je hezké pozorovat, jaké dělají pokroky.
Každé z dětí se musí v Centru podílet na různých domácích pracích. Farncisova zodpovědnost pro tento rok je péče o slepice. Naštěstí v tom není sám, ale další dvě starší děti mu pomáhají. Kromě toho se děti v rámci skupinek střídají v kuchyni nebo se podílejí na úklidu jídelny nebo venkovních úkolech, aby se učily praktickým dovednostem do života.

O sirotkovi - 2018/2019
Francis je jedno z  nejroztomilejších dětí. Baví ho hrát na buben. Nejvíc hrdý byl, když na něj zahrál matce představené celého řádu. Dřímá v  něm i skrytý potenciál zpěváka. Se všemi dobrovolníky jsme se shodli, že má takový bluesový správně zachraptěný hlas. Jeho největší zastánce v  Centru je velký sirotek Damián, který na něj myslí jako na skutečného bratra. Udělal mu i houpačku ze starého prostěradla na vysokém keři. Blbnou na ni všechny malé děti.  
Francis začal letos chodit do školky, když jsme mu přinesli novou uniformu, byl radostí bez sebe. Do školky chodí s  ostatními dětmi denně 2,5 km tam a 2,5 km zpátky. V  africkém slunci to není žádná legrace, proto je občas vychovatel Josef sveze na motorce.  

O sirotkovi - 2017/2018
Malý Francis je přeborník ve hře na buben, má smysl pro rytmus a rád tříská do všeho, co vydává nějaký zvuk. Třeba nožem o okenní tabulku. To mu brzy dobrovolníci zatrhli, a tak při bubnování se občas pleskne, pro zpestření rytmu, i po hlavě. Jeho velká kámoška v sirotčinci je malá Anna. Neustále se dobírají, škádlí, hrají spolu na buben nebo ho Anna nosí učit děti na zádech nevěda, že tohle chlapi v Africe rozhodně nedělají. Francis dostal krásný baťůžek k Vánocům, ale má ho schovaný do dalšího roku, protože ještě nebyl shledán úplně schopným návštěvy vzdálené školky. Spolu s Annou a Simonem se učí s vychovatelkou doma a na divoko dovádějí kolem domu. Francisův sirotčincový brácha je Damian, jsou hezká dvojka.

Děkujeme adoptivnímu rodiči
paní Ivě z Břehů

Variabilní symbol: 222110