Ebeneza Baracka

Ebeneza, nomen omen, tmavý chlapíček jako z tmavého dřeva, první přišel na to, že se vidí v mých očích. A občas si přijde zkontrolovat, jestli mi z nich nevypadl. Stejně tak se ale chodí dívat, jestli je na druhé straně objektivu, takže dostat ho do záběru je dost výzva. Je to chytrý kluk. Ví moc dobře, kam patří jaké nádobí, a umí napsat jedničku a dvojku. ....z blogu naší dobrovolnice (2017).

Dítě bylo téměř od narození v kojeneckém ústavu v Igogwe asi 100 km od základny našich projektů v Mahangu. Zjišťování jeho původu a okolností ztráty rodičů je téměř nemožné. Nechodí ještě do školy, tráví čas v sirotčinci s matronou (vychovatelkou)

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
Ebeneza nás letos všechny mile překvapil. Zjistili jsme, že je to učenlivý človíček a nové věci chytá překvapivě rychle. Třeba angličtinu! Netvoří sice věty, ale jeho slovní zásoba předčí slovní zásobu i některých starších dětí. To je všechno zejména díky dobrovolnici Katce, která se loni výuce angličtiny věnovala celé tři měsíce. Určitě také pomáhá, že menší děti bydlí ve stejné ubytovně jako dobrovolníci, a proto spolu tráví nejvíce času. Ebeneza letos nastoupil do 2. třídy. Velmi pěkné výsledky ukázal již na konci 1. třídy. Co se týká prospěchu byl 9. z 95 žáků ve třídě. Naší malí sirotci vč. Ebeho si ještě neumějí představit co znamená, když se řekne: „ Co bys chtěl dělat až budeš velký?“. Ebe spontánně odpověděl, že kopat díry na stromy jako starší kluci ?. S nejmenšími dětmi se člověk nasměje. Zároveň je hezké pozorovat, jaké dělají pokroky.
Každé z dětí se musí v Centru podílet na různých domácích pracích. Ebeho zodpovědnost pro tento rok je péče o kuřata a slepice. Naštěstí v tom není sám, ale další tři starší děti mu pomáhají. Kromě toho se děti v rámci skupinek střídají v kuchyni nebo se podílejí na úklidu jídelny nebo venkovních úkolech.

O sirotkovi - 2018/2019
Ebe je význačný tím, že všechno pořád po všech opakuje. Každý rok čekáme, že z  toho vyroste, ale jde to pomalu. Dáváme si pozor, abychom mu věnovali pozornost, o kterou si tak okázalé říká. Je to chytrý klučina a letos už nastoupil do první třídy. Baťůžek z  loňského roku sice nevydržel nápor celoroční docházky do mateřské školy, tak teď nosí na zádech plyšový batoh medvěda s  pokaženým zipem. Zip jsme koupili a batoh opravili ?. Ebe se rád fotí, kdykoliv fotíme někoho jiného, přijde za námi a řekne: „A teď mě!“ Na druhou stranu, když něco chce, umí si o to říct. 

O sirotkovi - 2017/2018
Ebeneza se usilovně snaží získat si pozornost dospěláků. Rád se opičí po ostatních dětech, aby se mu té pozornosti rychle dostalo. Ještě nepřišel na to, že nejlepší je být sám sebou, to máme na něm všichni moc rádi. Ebe začal chodit letos do školky, a tak každé ráno míří s ostatními školáky do ZŠ a MŠ Mahango. Protože je ještě maličký, občas ho sveze patron na motorce a sestra Epifanie mu vezme svačinku, aby vydržel celé vyučování (než se po začátku roku opět ve škole rozjede vaření).

Děkujeme adoptivnímu rodiči
panu Petrovi ze Šumic

Variabilní symbol: 222108