Musa Joshua

Musa, svahilsky Mojžíš, pořád se usmívá, ale nerad se fotí. Vždycky se schová za talíř nebo knížku. Ano, byl to on, kdo mi na uvítanou zapíchl prst do oka. Ale je to také on, kdo se se mnou chodí dělit o kasavu nebo oříšky, krmí mě jako husu. Rád na mně mluví a zkouší, kdy už se konečně chytnu. Je na svůj věk droboučký a v očích umí vykouzlit opravdu obří otazník, když po něm patron chce, aby zkusil napsat třeba "bibi", "dada" nebo "babu" ....z blogu naší dobrovolnice Marie (2017)

Dítě bylo téměř od narození v kojeneckém ústavu 100 km od základny našich projektů v Mahangu. Zjišťování jeho původu a okolností ztráty rodičů je téměř nemožné. Nyní se nachází v komunitě Centra pro sirotky v Mahangu, kde je jednak se svými vrstevníky, ale kde může vstřebávat také vzor "starších sourozenců - dada a kaka", jak se v Africe blízcí lidé zcela běžně oslovují.

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
Musa loni absolvoval 2. třídu a co se týká prospěchu byl 15. ze 100 žáků ve třídě. Doslova nás šokoval svou úrovní angličtiny, nejen že se mu zvětšila slovní zásoba, ale byl schopen rozumět i reagovat na jednoduché anglické věty. To je všechno zejména díky dobrovolnici Katce, která se loni výuce angličtiny věnovala celé tři měsíce. Určitě také pomáhá, že menší děti bydlí ve stejné ubytovně jako dobrovolníci, a proto spolu tráví nejvíce času. Musa si přeje být knězem, ale už jsme měli v sirotčinci spoustu kluků, které to po 5 letech přešlo. Na druhou stranu máme na střední škole i ty, které to dosud nepřešlo. Takže uvidíme ?. Co je nesporné je Musovo nadání na malování. Vydrží u toho nejdéle ze všech dětí, ale je to uličník. Místo toho, aby používal pastelky, které jste mu darovali, schovává si je v pokoji v poličce a čeká až pastelky vytasí některý z dobrovolníků ?. Každé z dětí se musí v Centru podílet na různých domácích pracích. Musova zodpovědnost pro tento rok je péče o kachny. Naštěstí v tom není sám, ale další tři starší děti mu pomáhají. Kromě toho se děti v rámci skupinek střídají v kuchyni nebo se podílejí na úklidu jídelny nebo venkovních úkolech.

O sirotkovi  - 2018/2019
Musa letos už nastoupil do druhé třídy, čas opravdu letí i ve zdánlivě poklidném africkém životě. Musu naprosto fascinují pastelky a kreslení umí z  nejmenších dětí nejlépe. Dokáže u toho strávit spoustu času. Také ho baví učit se anglicky, obzvláště s  naší dobrovolnicí Katkou, která má interaktivní styl výuky, který děti z  afrických školních lavic bohužel neznají. 
Musův potutelný úsměv naznačuje, že je to učiněné neviňátko, ale my, kteří už ho známe dlouho víme, že je to úplně normální kluk a že má za ušima ?. Nicméně i malé děti mají v Centru nějakou svou práci, a tak se podílejí na chodu komunity.  

O sirotkovi  - 2017/2018
Musa absolvoval loni školku a letos začal chodit do první třídy. Později k němu přibyly i naši noví sirotci Maria, Amos, Elisha, takže máme v Centru spoustu prvňáčků. Velkou radost mu udělal školní batoh. Rád se učí, ale ze všeho nejraději kreslí a jde mu to skvěle. Suverénně nejpěknější kresby má nejen mezi nejmenšími dětmi z Centra, ale svým smyslem pro barevnost strčí do kapsy i další děti. Většinou je velmi ohleduplný ke zvířátkům a všimne si, když jim něco chybí. Na druhou stranu už to jednou schytal spolu s Ebe a Simonem, že bili kočku. Jenže kdo ví, kdo koho popichoval.

Děkujeme adoptivním rodičům
Obci Dobratice

Variabilní symbol: 222109