Fadhil Paul

Fadhil znamená v překladu dobrodinec, dárce.  Oba jeho rodiče umřeli. A on žil se svými sourozenci (Antali, Festo, Jesca a Wiston) u prarodičů, kteří ale starost o všechny děti nezvládali. Fadhil je pracovitý kluk s velkým hudebním nadáním. Je to vtipálek a rozhodně nezkazí žádnou srandu. Až bude velký chce být pilotem. To je na africké děti velmi originální přání, ale vydrželo mu už dlouho. Pod ochranou Bez mámy je od roku 2014.

Z blogu naši dobrovolnice Marie (2017): Fadhil má teď volno od školy. Absolvoval v září sedmou třídu, čímž docházka na základní školu končí, na střední se startuje až v lednu. Takže si ho občas chytám s angličtinou a nutím ho číst, nakonec většinou vypadá, že je rád. Ale když se k němu blížím s otázkou nebo knížkou, v očích má hrůzu. Fakt mi vůbec nerozumí. Přitom se zcela jistě stavěl do pozoru s uvítáním učitele anglicky, stejně jako ostatní děti ve třídách. Nebyl poslední nevyfocený, ale rozhodně až tak moc nechtěl.

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
Fadhili měl loni jeden z nejtěžších ročníků střední školy, v druháku se totiž v Tanzanii dělají národní srovnávací zkoušky. Bohužel Fadhili v těchto zkouškách propadl, a tím pádem se definitivně rozplynul i jeho sen stát se pilotem. Jde vidět, že tento klučina na teoretické učení moc není. Školní systém v Tanzanii je bohužel nevhodně postaven tak, že po 7 leté základní škole by měly všechny děti nejprve jít na střední školu a až pak se eventuelně rozhodnout pro řemeslo. Společně s místním koordinátorem se nám podařilo pro Fadhila najít možnost, jak už přestoupit na řemeslo nyní a ušetřit tak čas „zbytečným“ chozením na střední školu, která je víc podobná našemu gymnáziu. Od malička Fadhila bavilo opravovat elektroniku a vůbec celkově cokoliv s elektrikou. Letos mi osobně opravil malou solární lampičku, a dokonce i klasickou čelovku. Pro Fadhila jsme vybrali 3 měsíční elektrikářský kurz v Mbeya, jestli se mu bude líbit a obstojí, můžeme ho nechat studovat tento obor dlouhodoběji.
Fadhili není sice „Einstein“ na teoretické vzdělávání, ale je velmi pracovitý kluk, jeho přístup k práci si chválí i místní koordninátor. Během naši mise Fadhili vyčistil všechny 3 střední rezervoáry na vodu od nánosů bláta. Každý týden v kuchyni smaží koblihy, celoročně se stará o sklad s nářadím i zásobami a letos má na starost i pole s kasavou.

O sirotkovi  - 2018/2019
Fadhili je vrchní bubeník v Centru pro sirotky, ale když je potřeba bubnuje i v kostele na katechezi. Fakt mu to jde! Co mu opravdu nejde, to je angličtina a do školy ho také moc chodit nebaví. Letos jsme mu vysvětlili, že jestli to s tím pilotováním myslí vážně, anglicky umět musí, protože to jeho povolání vyžaduje, i kdyby lítal jen pro vnitrostátní linku. Angličtina je v Tanzanii jeden ze dvou úředních jazyků. To ho namotivovalo a teď si procvičuje mluvení s naší dobrovolnicí Katkou, která je profesionální učitelkou angličtiny. 
Fadhili má letos jeden z nejtěžších ročníků střední školy. Je totiž ve druháku, a to se v Tanzanii dělají národní srovnávací zkoušky. Držte mu, prosím, palce! 

O sirotkovi  - 2017/2018
Fadhili nastoupil letos na střední školu Jakaya, kde chodí i ostatní naši sirotci, takže už má trochu prošlapanou cestičku. Nastoupil trochu se zpožděním, protože jsme čekali než krejčí došije uniformu. Každá střední škola ji má jinou, proto nejde koupit. Pořád platí, že Fadhili chce být pilot, ale jde mu to i s motorkama, je technický typ. Nezalekne se hada, kterého přiběhl na ochranu děvčat zabít sekerou. Se sekerou se umí také ohánět např. když je potřeba naporcovat maso. Nejsou mu cizí ani jiné práce, takže pomáhá i se zedničinou, kterou si oblíbil také sirotek James.

Děkujeme adoptivním rodičům
Petrovi a Mileně Stejskalovým z Hradce Králové

Variabilní symbol: 2279