Stela Jamila Ipyana

 

Díky projektu "Holky v Tanzanii TO (vzdělání) chtěj taky jsme získali pro Stelu podporu na poslední 2 roky studia Učitelství pro mateřské školy. 

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
I přes neúspěšné absolvování střední školy se podařilo Stelu v loňském roce dostat na studium učitelky pro mateřské školy. Škola je sice státní, nicméně školné se platit musí i zde. V červnu ukončí první ročník a budeme se muset rozhodnout co dál.
Stela letos připravila program na uvítání dobrovolníků. Pod jejím vedením secvičily děti scénky, tance i zpěv. Práce s dětmi ji jde dobře, snad bude mít příležitost to uplatnit ve svém budoucím zaměstnání. V kuchyni byla pravou rukou kuchařky a když odjela na dovolenou opět ji plně zastoupila spolu s dětmi, které měly službu v kuchyni. Když není Stela ve škole, podílí se na chodu Centra. Její přidělený úkol v roce 2020 je starat se o květiny vysázené před ubytovnami. Toto bude plnit společně s malým Josephem, kterého povede k tomu, aby si tento návyk, pečování o květiny, osvojil.

 Z blogu naší dobrovolnice Marie (2017): Stela, která se oficiálně jmenuje Jamila, a Donaldia, jsou sestry. A tyhle dvě holky by chtěl za sestry každý. Jedna z nich touží po medicíně, druhá by učila. Milují vyžehlené prádlo, což není jen tak, protože to si musíte nejdřív nažhavit uhlíky, než je nasypete dovnitř odklápěcího železa. ... Stela má v obličeji snění. A jí raději rýži než ugali. Jedna jako druhá ty holky odnesou bez mrknutí oka velký kýbl vody na hlavě. Já beru ten menší, desetilitrový, strašně cákám ven, stejně ho přidržuju oběma dvěma rukama a v půlce sundávám. Jsem žabař, vedou pět nula. A když perou prádlo, dokážou s ním pořádně mlátit a krásně jim to pění, zatímco já vedle tak nějak hloupě čvachtám. 

Původní jméno Jamily je Stela, to si ale musela změnit kvůli opakování zkoušky ve škole, ...tak to chodí. Od svých 4 let žila s babičkou a ani nevěděla, že má bratra (Adena) a sestru (Donaldiu). S těmi se setkala až po příchodu do centra, dnes zde žijí všichni společně.


O sirotkovi - 2018/2019
Stela v prosinci ukončila střední školu a půl roku se pro ní hledalo umístění. To se našlo na college v Mbea, kde bude za krátko nastupovat a kde bude zároveň i bydlet na internátě. Obor, který si Stela vybere, ještě není úplně jasný, na výběr je jich na této škole mnoho, ale protože již dlouho inklinuje k učitelství, domníváme se, že se vydá tímto směrem.

O sirotkovi - 2017/2018
Stela má v sirotčinci jednoznačně nejvyšší strom. Stará se o něj vzorně a pravidelně jej zalévá. Je to ale celkem plachá a stydlivá holka, která velmi respektuje svou starší sestru Donaldii. To je v africké rodině naprosto přirozené. A tak se Stela odmítla ocitnout v sirotčincové hierarchii nad svou starší sestrou a bylo jí vyhověno. Jen pro zajímavost, jejich věkový rozdíl je jeden rok. Stela letos končí střední školu a už od první chvíle, co do čtvrťáku nastoupila nemyslí na nic jiného, než jak se dobře připravit na finále. Držíme ji palce!

Adoptivního rodiče HLEDÁME

Celková potřebná částka 25 000 Kč/rok. Je možné rozdělit na dvě formy podpory: Adoptivní rodič "základní potřeby" 10 000 Kč/rok a Adoptivní rodič "vzdělání" 15 000 Kč/rok

Variabilní symbol: 2281